W dniach 25-28 marca 2022 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie dotyczące skłonności Polaków do zakupów w międzynarodowych sieciach sklepów, które nie wycofały się z Rosji po rozpoczęciu wojny z Ukrainą.
Aż 65% respondentów deklaruje, że nie będzie kupować produktów w takich sieciach handlowych. „Zdecydowanie tak” odpowiedziało 36% badanych, a kolejne 29% „raczej tak”. Tylko 16% stwierdziło, że dalej będzie robić zakupy w tych sklepach, a 19% ankietowanych nie wyrobiło sobie dotąd zdania na ten temat.
Wyniki badania pokazują, że najbardziej radykalnie do tej kwestii podchodzą respondenci powyżej 55 roku życia – aż 44% z nich nie zamierza dokonywać zakupów we wspomnianych sklepach. Wśród ankietowanych poniżej 34 roku życia wskaźnik ten nie przekracza 30%.
Wprowadzeniu tzw. „Polskiego Ładu” towarzyszy wiele zmian i niespodzianek. Program budzi kontrowersje, podlega ciągłym korektom i dlatego postanowiliśmy zbadać opinię Polaków na ten temat.
Ponad ¾ Polaków ma negatywny stosunek do programu rządowego i sposobu jego realizacji. Prawie połowa respondentów uważa, że rząd powinien wycofać się z wdrażania tego programu. W opinii 30% ankietowanych rząd powinien realizować „Polski Ład”, ale widzą oni konieczność wprowadzenia korekt do programu. Tylko 6% badanych sądzi, że można kontynuować wdrażanie programu w obecnej postaci i nie wymaga ona żadnych korekt. Aż 20% ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.
Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 28.01-1.02.2021, na ogólnopolskiej próbie 1090 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
Systematyczny wzrost cen, wprowadzenie tarczy inflacyjnej oraz zapowiedzi tzw. „Polskiego Ładu” sprawiły, że postanowiliśmy zbadać w okresie przedświątecznym nastroje Polaków. Niestety respondenci zauważają inflację oraz jej wpływ na siłę nabywczą rodzin.
Ponad 90% Polaków stwierdziło, że odczuło wzrost cen w swoim budżecie domowym, a tylko 6% odpowiedziało na to pytanie „raczej nie” lub nie”. Tylko 3% ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.
Wyniki badania pokazują także grupy produktów, w jakich wzrost cen stał się najbardziej odczuwalny. Aż ¾ badanych wskazało na wzrost cen żywności, a ponad połowa na podwyżkę cen paliw. Dalsze pozycje zajmują podwyżki za media – prąd, gaz i wodę (odpowiednio 36%, 23% i 15%), zwyżka cen wywozu śmieci (15%) oraz inflacja cen materiałów budowlano-remontowych (15%). Wzrosty cen w pozostałych grupach towarów i usług były mniej odczuwalne dla ankietowanych.
Zapytaliśmy także Polaków o potencjalną skuteczność tarczy antyinflacyjnej i możliwość osłabienia skutków wzrostów cenowych. Prawie 2/3 badanych uważa, że tarcza inflacyjna nie zrekompensuje utraty siły nabywczej. Przeciwnego zdania jest tylko 15% respondentów, a 22% badanych nie ma zdania w tej kwestii.
Wątpliwości towarzyszą także wprowadzeniu „Polskiego Ładu”. Tylko 14% ankietowanych wierzy, że „Polski Ład” przyczyni się do poprawy życia w kraju. Prawie 70% respondentów jest sceptycznych wobec ustawy, a 18% Polaków nie ma zdania w tej kwestii.
Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 3-6.12.2021, na ogólnopolskiej próbie 1028 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
Przyjęcie przez rząd polityki klimatycznej polegającej na odejściu od węgla oraz konflikt z Czechami o rozbudowę elektrowni w Turowie podzieliły Polaków. Postanowiliśmy sprawdzić stan świadomości klimatycznej rodaków i zapytać naszych respondentów o opinię.
Ponad 70% Polaków obawia się zmian klimatycznych, a tylko 20% odpowiedziało na to pytanie „raczej nie” lub nie”. Tylko 8% ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.
Wyniki badania pokazują także przyzwolenie polskiego społeczeństwa na wprowadzenie zmian polegających na odejściu od węgla jako źródła energii (51%). Przeciwnego zdania jest 31% respondentów, a 17% badanych nie ma zdania w tej kwestii.
Zapytaliśmy także Polaków o potencjalny wpływ każdego z nas z osobna na zmiany klimatyczne. Aż 2/3 badanych uważa, że nasze własne działania mogą wpłynąć pozytywnie na zmiany klimatyczne. Przeciwnego zdania jest 26% respondentów, a 9% badanych nie ma zdania w tej kwestii.
Najwięcej, bo aż 78% respondentów wskazało, że poprawę warunków klimatycznych możemy uzyskać dzięki sortowaniu śmieci. Ponad 60% ankietowanych wskazało ograniczenie palenia szkodliwymi odpadami gospodarczymi oraz wycinki lasów. Polacy zauważają także często konieczność rezygnacji z używania plastiku w gospodarstwie domowym (57%), korzystanie z OZE (odnawialnych źródeł energii, 54%) oraz edukacji społeczeństwa w zakresie zmian klimatycznych (50%). Najmniej, bo tylko 1/3 respondentów wskazała na konieczność odtwarzania cieków wodnych.
Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 19-22.11.2021, na ogólnopolskiej próbie 1030 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
W dniach 1-4 października 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie opinii Polaków dotyczące celowości wprowadzenia stanu wyjątkowego oraz stosunku do przyjmowania uchodźców z granicy białoruskiej.
Blisko połowa Polaków popiera decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią (46%). Przeciwną opinię wyraziło 36% ankietowanych, a 17% respondentów nie miało zdania w tej sprawie.
Podobne wyniki uzyskano w pytaniu o poparcie decyzji o przedłużeniu stanu wyjątkowego. 45% respondentów zgadza się z decyzja o kontynuacji stanu wyjątkowego na białoruskiej granicy. Decyzji tej nie popiera 37% ankietowanych, a 19% badanych nie miało zdania w tej sprawie.
Polacy są w większości przeciwni przyjmowaniu uchodźców ze wschodniej granicy – taką opinię wyraziło prawie 60% ankietowanych. Niespełna ¼ badanych jest za udzielaniem pomocy imigrantom. Opinii na ten temat nie wyraziło 18% respondentów.
Podsumowując, wyniki badania pokazują umiarkowaną akceptację dla decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego oraz zdecydowaną niechęć do przyjmowania uchodźców ze wschodniej granicy. Decyzje dotyczące wprowadzenia stanu wyjątkowego oraz jego kontynuacji popierają głównie respondenci w średnim wieku (35-54 lata), w szczególności mężczyźni. Brak akceptacji dla tego rozwiązania można zaobserwować głównie wśród osób po 55 roku życia oraz respondentów z wyższym wykształceniem. Te ostatnie grupy społeczno-demograficzne deklarują największą aprobatę dla przyjmowania uchodźców.
Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 1-4.10.2021, na ogólnopolskiej próbie 1071 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
W dniach 13-16 sierpnia 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna kolejną falę badania preferencji politycznych Polaków.
Gdyby wybory miały odbyć się w niedzielę 22 sierpnia, to najwięcej głosów zdobyłaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 30,6% respondentów. Także Koalicja Obywatelska odnotowała praktycznie taki sam wynik jak dwa tygodnie wcześniej i zagłosowałoby na nią 22,2% badanych. Zyskała Polska 2050, którą poparłoby 17,0% ankietowanych. Mandaty w parlamencie zdobyłyby jeszcze Konfederacja, na którą swój głos oddałoby 7,2% Polaków oraz Lewica, ciesząca się poparciem 6,9% respondentów. Pozostałe partie znalazłyby się poza parlamentem. Ponad 12% badanych nie zdecydowało, na kogo oddać swój głos.
Ciekawie wyglądają wyniki uwzględniające opuszczenie Zjednoczonej Prawicy przez Porozumienie Jarosława Gowina oraz rozpoczęcie procedury rejestracji partii politycznej przez Agrounię. Warto zaznaczyć, że na pytanie o znajomość Agrounii odpowiedziało twierdząco tylko 45% respondentów, a mimo to prawie 5% ankietowanych zadeklarowało oddanie głosu na tę organizację. Na tych zmianach najbardziej ucierpiały partie rządzące – poparcie dla Zjednoczonej Prawicy spadłoby aż o 3,2 punkty procentowe. Straciłaby także Polska 2050 (spadek o 2,5 p.p). Wzrosłaby także znacząco liczba Polaków, którzy mieliby kłopoty z zadeklarowaniem poparcia dla jakiegokolwiek ugrupowania politycznego (z 12,4% do 15,8%).
Szacowana frekwencja wyborcza wynosi 67%.
Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 13-16.08.2021, na ogólnopolskiej próbie 1039 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
W dniach 16-19 lipca 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie dotyczące stosunku Polaków do Unii Europejskiej.
Czy Polska powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej? Jak najbardziej. Prawie 80% rodaków odpowiedziało na to pytanie twierdząco. Przeciwne pozostaniu w UE jest tylko 10% respondentów, a 11% nie ma zdania na ten temat.
Polacy patrzą przez pryzmat korzyści jakie daje nam członkostwo w Unii. Ponad 60% uważa, że nasz kraj odniósł duże lub bardzo duże korzyści z obecności w UE. Zdaniem kolejnych 30% korzyści te są średnie, a tylko 10% uznało je za niewielkie albo nie widzi ich wcale.
Pomimo ciepłego stosunku do członkostwa w Unii, Polacy chcą zachować elementy odrębności narodowej. Wyrażają się one zarówno w sferze ekonomicznej, jak i społecznej. Prawie 60% chciałoby utrzymania naszej waluty narodowej. Tylko jedna czwarta Polaków wolałaby wprowadzenie EURO, a 16% nie ma zdania na ten temat.
Ciekawe wnioski płyną z pytania o kierunek rozwoju UE. Zdaniem 37% respondentów państwa członkowskie powinny dążyć do zwiększania swojej niezależności w ramach UE, a 10% ankietowanych jest przeciwnego zdania. Prawie jedna trzecia badanych chciałaby utrzymania obecnego poziomu relacji pomiędzy państwami członkowskimi i Unią, a ponad 20% nie ma opinii na ten temat.
Jedną z drażliwych kwestii w ostatnich latach jest problem migracyjny. Ponad 46% badanych uważa, że powinniśmy przyjmować tylko migrantów z naszego obszaru kulturowego, w tym osoby pochodzenia polskiego. Ponad 22% rodaków sądzi, że nie powinniśmy przyjmować żadnych migrantów, a kolejne 16% ma przeciwną opinię i jest za otwarciem kraju dla wszystkich. Taki sam odsetek stanowią niezdecydowani.
Podsumowując, Polacy chcą pozostania w strukturach europejskich i dostrzegają korzyści płynące z członkostwa w UE. Niemniej uważają, że poszczególne państwa członkowskie powinny stanowić o sobie w większym stopniu. Niechętnie rozstalibyśmy się z naszą narodową walutą, która za trzy lata będzie obchodzić stulecie. Nasz stosunek do imigracji jest pozytywny, ale ankietowani uznają, że przyjmowanie migrantów powinno się raczej ograniczyć do bliskich nam kulturowo i światopoglądowo Europejczyków, najlepiej o polskich korzeniach.
Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 16-19.07.2021, na ogólnopolskiej próbie 1051 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
W dniach 23 -26 kwietnia 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie opinii Polaków dotyczącej systemu podatkowego w Polsce.
Prawie 40% respondentów chciałoby, aby w Polsce obowiązywał podatek liniowy i każdy podatnik odprowadzał do budżetu taki sam procent od dochodów. 35% ankietowanych popiera obecny system z podatkiem progresywnym i uważa, że zarabiający więcej powinni płacić procentowo większe podatki. Tylko 8% badanych uznało, że najlepszy byłby podatek ryczałtowy, czyli de facto pogłówny – wtedy niezależnie od dochodu każdy wpłacałby do fiskusa tę samą kwotę miesięcznie. Pozostałe 18% respondentów nie ma zdania na ten temat i wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.
Co ciekawe, na pytanie który z tych systemów opodatkowania jest najbardziej uczciwy, badani odpowiadali się jeszcze bardziej za podatkiem liniowym (41% wskazań) oraz podatkiem ryczałtowym (10% wskazań). Znacznie większe zróżnicowanie widać w grupach wiekowych. Podatek ryczałtowy preferują osoby od 18 do 24 roku życia (18% wskazań). Aż 39% osób z grupy 45-54 lat wybrało podatek progresywny, natomiast w grupie powyżej 55 roku życia było to 35% badanych, przy średniej 29% dla zwolenników dzisiejszego systemu podatkowego.
Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie 1109 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
Czy księża powinni być sądzeni za molestowanie dzieci?
W dniach 9 -12 kwietnia 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie opinii Polaków dotyczące osądzania księży za czyny o charakterze pedofilskim.
91,6% respondentów jest zdania, że księża powinni być sądzeni za molestowanie seksualne nieletnich. Prawie 4% jest przeciw, a 4,6% nie ma wyrobionej opinii na ten temat.
Ankietowani w przeważającej większości uważają, że księża powinni podlegać sądom powszechnym tak jak wszyscy obywatele – taką opinię wyraziło aż 92,7% z grupy osób, która ma ugruntowaną opinię o konieczności sądzenia przedstawicieli kleru. Kolejne 4,4% optuje za sądzeniem księży według prawa kościelnego (kanonicznego) przez instytucje kościelne. Tylko 3% badanych odpowiedziało „trudno powiedzieć”.
Za sądzeniem księży zdecydowanie opowiadają się kobiety i osoby po 45 roku życia. Ta grupa wiekowa jest także najbardziej przekonana o konieczności sądzenia księży przez sądy powszechne. Mężczyźni częściej od kobiet uważają, że księża powinni być sądzeni przez instytucje kościelne, według prawa kanonicznego. Podobnego zdania są ankietowani z grupy wiekowej 18-24 lata.
Badanie było przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie 1124 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
W dniach 19 -22 marca 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie opinii Polaków dotyczące zasad pracy zdalnej w trakcie pandemii COVID-19.
55% respondentów uważa, że zasady pracy zdalnej powinny być określone w regulaminie pracy pracodawcy i uzgodnione z pracownikami firmy. Równo połowa Polaków chciałaby, aby praca zdalna mogła trwać nie dłużej niż 8 godzin dziennie.
Ankietowani są zdania, że pracodawca powinien zwracać pracownikom dodatkowe koszty, wynikające ze świadczenia pracy w systemie zdalnym (41% wskazań). Jedna trzecia badanych optuje za uregulowaniem zasad pracy zdalnej przez rząd, obawiając się nadużyć ze strony pracodawcy. Niewiele ponad 10% respondentów uznało, że pracodawca może zlecać dodatkowe zadania, gdyż pracownik nie traci czasu na dojazdy. Podobny odsetek ankietowanych zgadzałby się na pracę w uzasadnionych przypadkach w weekendy. W badaniu można było udzielić kilku odpowiedzi.
Najciekawsze zależności widać w grupie powyżej 55 roku życia. Najstarsi wiekiem w dużo większym stopniu chcieliby uregulowania zasad pracy (65% odpowiedzi) i zwrotu dodatkowych kosztów wynikających z pracy w domu (48%).
Więcej na: https://biznes.interia.pl/praca/news-praca-zdalna-musi-byc-uregulowana,nId,5138965