W dniach 13-16 stycznia 2023 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie opinii Polaków na temat kary śmierci.
Ankietowani w równym stopniu opowiadali się za obowiązywaniem w Polsce kary śmierci, jak i przeciw niej. Gdyby jednak wziąć pod uwagę jedynie opinie skrajne („zdecydowanie tak lub nie”), to negatywne nastawienie do stosowania kary śmierci jest o 6 punktów procentowych wyższe. Warto podkreślić, że aż 1/5 respondentów nie ma zdania w tej sprawie.
Za karą śmierci optują najczęściej respondenci w wieku 35-44 lat, z których aż 52% odpowiedziało „zdecydowanie tak” lub „raczej tak” (vs. 41% wszyscy). Przeciwko są głównie osoby w wieku 18-24 lata (51% vs. 41% wszyscy) oraz respondenci z wykształceniem minimum na poziomie licencjatu (50% vs. 40% wszyscy).
Podsumowując, można stwierdzić, że gdy pominiemy znaczne różnice w niektórych zmiennych społeczno-demograficznych, kontrowersyjny temat jakim jest obowiązywanie kary śmierci dzieli Polaków po równo.
Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 13-16.01.2023, na ogólnopolskiej próbie 1033 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
W dniach 13-16 stycznia 2023 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna kolejne badanie preferencji politycznych Polaków. Tym razem postanowiliśmy także sprawdzić skłonność Polaków do głosowania na potencjalną koalicję ugrupowania Polska 2050 z PSL.
Gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę, to najwięcej głosów zdobyłaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 34,6% respondentów. Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 27,8% Polaków. Trzecie miejsce w rankingu zajmuje Polska 2050 z poparciem 9,4%. Swoją reprezentację w parlamencie miałyby jeszcze dwie partie polityczne: Lewica z poparciem 8,4% respondentów oraz Konfederacja z 7,2% głosów. Pozostałe partie nie miałyby swojej reprezentacji w parlamencie. I znów niewielki dystans od progu wyborczego dzieli PSL, na który zagłosowałoby 4,8% ankietowanych.
Tym ciekawiej wyglądają wyniki potencjalnej koalicji Polska 2050, tracącej systematycznie poparcie po powrocie Donalda Tuska do krajowej polityki z balansującą na krawędzi progu wyborczego partią ludową.
Zakładając, że oba ugrupowania parlamentarne stworzyłyby koalicję wyborczą, to stałaby się ona trzecią siłą polityczną w kraju z poparciem 13,3% respondentów. Zjednoczoną Prawicę poparłoby 35,4% głosujących, a Koalicję Obywatelską 29,4% ankietowanych. W parlamencie znalazłyby się jeszcze Lewica oraz Konfederacja, z poparciem odpowiednio 9,0% oraz 6,5% badanych. Szacowana frekwencja wyborcza wynosi 62,9%.
Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 13-16.01.2023, na ogólnopolskiej próbie 1033 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
Badanie opinii dotyczące Krajowego Planu Odbudowy
W dniach 19-22 sierpnia 2022 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie dotyczące opinii Polaków na temat możliwości otrzymania środków finansowych z Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Wyniki badania pokazują, że jedynie 15% Polaków wierzy w możliwość uzyskania środków z KPO jeszcze w tym roku kalendarzowym. Przeważa opinia, że Unia Europejska uruchomi płatności w ramach Planu dopiero wtedy, kiedy zmieni się władza w Polsce po przyszłorocznych wyborach (36% wskazań). Nie brakuje także sceptyków – 13% ankietowanych uważa, że Polska nigdy nie otrzyma środków z KPO. Aż 37% badania nie ma zdania w tej kwestii.
Jeśli weźmiemy pod uwagę badanych, którzy jednoznacznie odpowiedzieli na zadane pytania, to 23% osób uważa, że środki zostaną uruchomione jeszcze w tym roku, a 57% sądzi, że dokona się to po zmianie władzy w Polsce. Jednocześnie aż 20% uważa, że Polska nie dostanie tych pieniędzy nigdy.
Opinie dotyczące środków z KPO różnią się znacznie w zależności od bieżących preferencji wyborczych. Aż 31% chcących głosować na Zjednoczoną Prawicę i jednocześnie tylko 5% zwolenników Koalicji Obywatelskiej wierzy w szybkie uruchomienie środków z KPO (vs. 15% średnia). Pomimo, że 36% Polaków sądzi, że środki te zostaną uruchomione po zmianie koalicji rządzącej, to w przypadku elektoratu Koalicji Obywatelskiej jest to 66%, Lewicy 61%, a Polski 2050 – 51%, a PiS – tylko 20%. Najwięcej sceptyków, bo aż 35% jest w … eurosceptycznej Konfederacji. Sądzą oni, że Polska nigdy nie otrzyma środków z KPO (średnia 13%).
Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 19-22.08.2021, na ogólnopolskiej próbie 1088 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
Systematyczny wzrost cen, wprowadzenie tarczy inflacyjnej oraz zapowiedzi tzw. „Polskiego Ładu” sprawiły, że postanowiliśmy zbadać w okresie przedświątecznym nastroje Polaków. Niestety respondenci zauważają inflację oraz jej wpływ na siłę nabywczą rodzin.
Ponad 90% Polaków stwierdziło, że odczuło wzrost cen w swoim budżecie domowym, a tylko 6% odpowiedziało na to pytanie „raczej nie” lub nie”. Tylko 3% ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.
Wyniki badania pokazują także grupy produktów, w jakich wzrost cen stał się najbardziej odczuwalny. Aż ¾ badanych wskazało na wzrost cen żywności, a ponad połowa na podwyżkę cen paliw. Dalsze pozycje zajmują podwyżki za media – prąd, gaz i wodę (odpowiednio 36%, 23% i 15%), zwyżka cen wywozu śmieci (15%) oraz inflacja cen materiałów budowlano-remontowych (15%). Wzrosty cen w pozostałych grupach towarów i usług były mniej odczuwalne dla ankietowanych.
Zapytaliśmy także Polaków o potencjalną skuteczność tarczy antyinflacyjnej i możliwość osłabienia skutków wzrostów cenowych. Prawie 2/3 badanych uważa, że tarcza inflacyjna nie zrekompensuje utraty siły nabywczej. Przeciwnego zdania jest tylko 15% respondentów, a 22% badanych nie ma zdania w tej kwestii.
Wątpliwości towarzyszą także wprowadzeniu „Polskiego Ładu”. Tylko 14% ankietowanych wierzy, że „Polski Ład” przyczyni się do poprawy życia w kraju. Prawie 70% respondentów jest sceptycznych wobec ustawy, a 18% Polaków nie ma zdania w tej kwestii.
Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 3-6.12.2021, na ogólnopolskiej próbie 1028 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
W dniach 1-4 października 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie opinii Polaków dotyczące celowości wprowadzenia stanu wyjątkowego oraz stosunku do przyjmowania uchodźców z granicy białoruskiej.
Blisko połowa Polaków popiera decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią (46%). Przeciwną opinię wyraziło 36% ankietowanych, a 17% respondentów nie miało zdania w tej sprawie.
Podobne wyniki uzyskano w pytaniu o poparcie decyzji o przedłużeniu stanu wyjątkowego. 45% respondentów zgadza się z decyzja o kontynuacji stanu wyjątkowego na białoruskiej granicy. Decyzji tej nie popiera 37% ankietowanych, a 19% badanych nie miało zdania w tej sprawie.
Polacy są w większości przeciwni przyjmowaniu uchodźców ze wschodniej granicy – taką opinię wyraziło prawie 60% ankietowanych. Niespełna ¼ badanych jest za udzielaniem pomocy imigrantom. Opinii na ten temat nie wyraziło 18% respondentów.
Podsumowując, wyniki badania pokazują umiarkowaną akceptację dla decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego oraz zdecydowaną niechęć do przyjmowania uchodźców ze wschodniej granicy. Decyzje dotyczące wprowadzenia stanu wyjątkowego oraz jego kontynuacji popierają głównie respondenci w średnim wieku (35-54 lata), w szczególności mężczyźni. Brak akceptacji dla tego rozwiązania można zaobserwować głównie wśród osób po 55 roku życia oraz respondentów z wyższym wykształceniem. Te ostatnie grupy społeczno-demograficzne deklarują największą aprobatę dla przyjmowania uchodźców.
Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 1-4.10.2021, na ogólnopolskiej próbie 1071 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
W dniach 16-19 lipca 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie dotyczące stosunku Polaków do Unii Europejskiej.
Czy Polska powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej? Jak najbardziej. Prawie 80% rodaków odpowiedziało na to pytanie twierdząco. Przeciwne pozostaniu w UE jest tylko 10% respondentów, a 11% nie ma zdania na ten temat.
Polacy patrzą przez pryzmat korzyści jakie daje nam członkostwo w Unii. Ponad 60% uważa, że nasz kraj odniósł duże lub bardzo duże korzyści z obecności w UE. Zdaniem kolejnych 30% korzyści te są średnie, a tylko 10% uznało je za niewielkie albo nie widzi ich wcale.
Pomimo ciepłego stosunku do członkostwa w Unii, Polacy chcą zachować elementy odrębności narodowej. Wyrażają się one zarówno w sferze ekonomicznej, jak i społecznej. Prawie 60% chciałoby utrzymania naszej waluty narodowej. Tylko jedna czwarta Polaków wolałaby wprowadzenie EURO, a 16% nie ma zdania na ten temat.
Ciekawe wnioski płyną z pytania o kierunek rozwoju UE. Zdaniem 37% respondentów państwa członkowskie powinny dążyć do zwiększania swojej niezależności w ramach UE, a 10% ankietowanych jest przeciwnego zdania. Prawie jedna trzecia badanych chciałaby utrzymania obecnego poziomu relacji pomiędzy państwami członkowskimi i Unią, a ponad 20% nie ma opinii na ten temat.
Jedną z drażliwych kwestii w ostatnich latach jest problem migracyjny. Ponad 46% badanych uważa, że powinniśmy przyjmować tylko migrantów z naszego obszaru kulturowego, w tym osoby pochodzenia polskiego. Ponad 22% rodaków sądzi, że nie powinniśmy przyjmować żadnych migrantów, a kolejne 16% ma przeciwną opinię i jest za otwarciem kraju dla wszystkich. Taki sam odsetek stanowią niezdecydowani.
Podsumowując, Polacy chcą pozostania w strukturach europejskich i dostrzegają korzyści płynące z członkostwa w UE. Niemniej uważają, że poszczególne państwa członkowskie powinny stanowić o sobie w większym stopniu. Niechętnie rozstalibyśmy się z naszą narodową walutą, która za trzy lata będzie obchodzić stulecie. Nasz stosunek do imigracji jest pozytywny, ale ankietowani uznają, że przyjmowanie migrantów powinno się raczej ograniczyć do bliskich nam kulturowo i światopoglądowo Europejczyków, najlepiej o polskich korzeniach.
Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 16-19.07.2021, na ogólnopolskiej próbie 1051 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
W dniach 23 -26 kwietnia 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie opinii Polaków dotyczącej systemu podatkowego w Polsce.
Prawie 40% respondentów chciałoby, aby w Polsce obowiązywał podatek liniowy i każdy podatnik odprowadzał do budżetu taki sam procent od dochodów. 35% ankietowanych popiera obecny system z podatkiem progresywnym i uważa, że zarabiający więcej powinni płacić procentowo większe podatki. Tylko 8% badanych uznało, że najlepszy byłby podatek ryczałtowy, czyli de facto pogłówny – wtedy niezależnie od dochodu każdy wpłacałby do fiskusa tę samą kwotę miesięcznie. Pozostałe 18% respondentów nie ma zdania na ten temat i wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.
Co ciekawe, na pytanie który z tych systemów opodatkowania jest najbardziej uczciwy, badani odpowiadali się jeszcze bardziej za podatkiem liniowym (41% wskazań) oraz podatkiem ryczałtowym (10% wskazań). Znacznie większe zróżnicowanie widać w grupach wiekowych. Podatek ryczałtowy preferują osoby od 18 do 24 roku życia (18% wskazań). Aż 39% osób z grupy 45-54 lat wybrało podatek progresywny, natomiast w grupie powyżej 55 roku życia było to 35% badanych, przy średniej 29% dla zwolenników dzisiejszego systemu podatkowego.
Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie 1109 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
Czy księża powinni być sądzeni za molestowanie dzieci?
W dniach 9 -12 kwietnia 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie opinii Polaków dotyczące osądzania księży za czyny o charakterze pedofilskim.
91,6% respondentów jest zdania, że księża powinni być sądzeni za molestowanie seksualne nieletnich. Prawie 4% jest przeciw, a 4,6% nie ma wyrobionej opinii na ten temat.
Ankietowani w przeważającej większości uważają, że księża powinni podlegać sądom powszechnym tak jak wszyscy obywatele – taką opinię wyraziło aż 92,7% z grupy osób, która ma ugruntowaną opinię o konieczności sądzenia przedstawicieli kleru. Kolejne 4,4% optuje za sądzeniem księży według prawa kościelnego (kanonicznego) przez instytucje kościelne. Tylko 3% badanych odpowiedziało „trudno powiedzieć”.
Za sądzeniem księży zdecydowanie opowiadają się kobiety i osoby po 45 roku życia. Ta grupa wiekowa jest także najbardziej przekonana o konieczności sądzenia księży przez sądy powszechne. Mężczyźni częściej od kobiet uważają, że księża powinni być sądzeni przez instytucje kościelne, według prawa kanonicznego. Podobnego zdania są ankietowani z grupy wiekowej 18-24 lata.
Badanie było przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie 1124 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.